cekin.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zdrowiu.

Poradnik

Co zrobić gdy sztuczna biżuteria czernieje?

Co zrobić gdy sztuczna biżuteria czernieje?

Sztuczna biżuteria to często powszechne i atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które pragną urozmaicić swój look nieco blasku, nie wydając przy tym fortuny. Jej różnorodność, dostępność oraz niewygórowane ceny sprawiają, że staje się coraz bardziej popularnym dodatkiem. Jednak, jak to bywa z produktami o niższej cenie, sztuczna biżuteria może szybciej utracić swój pierwotny blask i czernieć. Dbając jednak o jej odpowiednią pielęgnację i reagując na pierwsze oznaki czernienia, jesteśmy w stanie cieszyć się jej pięknem przez długi czas.

Przyczyny czernienia sztucznej biżuterii

Czerń na sztucznej biżuterii to efekt chemicznych reakcji pomiędzy metalem, z którego jest ona wykonana, a otoczeniem. Najczęstszą przyczyną jest utlenianie się metalu na skutek ekspozycji na powietrze i wilgoć. Działa tu zasada podobna do tej, która sprawia, że np. jabłko po obraniu czernieje. Innym czynnikiem, który może przyspieszyć proces czernienia, jest kontakt biżuterii ze skórą i potem. Ph naszej skóry, a także zawarte w pocie sól i związki azotu, mogą negatywnie reagować z metalem, przyspieszając jego utlenianie. Bywa również, że pojedyncze cząsteczki kurzika, pyłu lub kosmetyków przenikają do powłoki metalu, przyczyniając się do zmiany koloru.

Czyszczenie czarniejącej biżuterii w domowych warunkach

Jeżeli zauważyłeś, że Twoja sztuczna biżuteria zaczęła ciemnieć, nie ma powodów do zmartwienia. Istnieje wiele domowych sposobów, które pozwalają przywrócić jej blask. Metodę należy dobierać z uwzględnieniem materiału, z którego biżuteria została wykonana, a także jej wartości i delikatności.

  • Proszek do pieczenia i woda: Stwórz pastę z proszku do pieczenia i wody. Nałóż ją na biżuterię i delikatnie szoruj szczoteczką do zębów. Po kilku minutach opłucz w ciepłej wodzie.
  • Płyn do mycia naczyń i woda: Niektóre metale reagują dobrze na tłuszcze zawarte w płynie do mycia naczyń. Po prostu namocz biżuterię w roztworze płynu i ciepłej wody, a następnie delikatnie przetrzyj szczoteczką do zębów.
  • Sól i folia aluminiowa: Zamocz biżuterię w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, a następnie owiń ją w folię aluminiową. W ten sposób utworzysz niewielki elektrolit, który pomoże przywrócić blask Twojemu dodatkowi.

Profesjonalne metody usuwania czerni z biżuterii

Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad skorzystaniem z profesjonalnych usług. Na rynku dostępne są różne preparaty przeznaczone do czyszczenia i konserwacji biżuterii, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia i nadają blask. Jeżeli jesteśmy przywiązani do konkretnego elementu biżuterii, warto rozważyć oddanie go w ręce specjalistów – jubilerów, którzy mają do dyspozycji profesjonalne narzędzia i metody pozwalające przywrócić biżuterii pierwotny wygląd.

Zapobieganie czernieniu sztucznej biżuterii

Podobnie jak w przypadku wielu problemów, także tutaj najlepszą metodą jest zapobieganie. By sztuczna biżuteria jak najdłużej zachowała swój blask, należy przede wszystkim stosować kilka prostych zasad:

  • Unikaj kontaktu z wodą – pamiętaj, aby ściągać biżuterię podczas kąpieli czy mycia rąk. Szczególnie unikaj wchodzenia z nią do wody morskiej lub chlorowanej – sól morska i chlor są silnymi utleniaczami.
  • Chroń przed kosmetykami – perfumy, kremy, lakiery do włosów mogą mieć negatywny wpływ na wygląd biżuterii. Najlepiej założyć ją dopiero po nałożeniu kosmetyków i ich całkowitym wyschnięciu.
  • Przechowuj w suchym miejscu – wilgocią i powietrzem przyspieszają proces utleniania. Dlatego biżuterię warto przechowywać w szczelnych pudełkach lub woreczkach strunowych.

Zastosowanie wspomnianych wyżej zasad pozwoli Ci cieszyć się pięknem sztucznej biżuterii przez długi czas. Pamiętaj, że nawet najdroższe i najpiękniejsze dodatki stracą swój urok, jeżeli nie będą odpowiednio pielęgnowane.

Udostępnij

O autorze

Cekin.pl to redakcja skupiona na fascynujących obszarach mody, urody, dodatków, zdrowia i poradnictwa. Nasz zespół entuzjastycznie eksploruje świat najnowszych trendów modowych, dostarczając czytelnikom inspirujące artykuły, porady dotyczące stylizacji oraz recenzje najgorętszych dodatków na rynku.