Skłonność cery do atopowego zapalenia skóry jest uwarunkowana genetycznie. Jednak na nasilenie niekorzystnych objawów mają wpływ zanieczyszczenia środowiska, określone alergeny pokarmowe oraz stres. Problemy skórne związane z cerą atopową intensyfikują się zwłaszcza zimą. Dlatego w tym okresie należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację, dzięki czemu uciążliwe symptomy można kontrolować.
Zaostrzenie objawów skóry atopowej zimą
O tej porze roku więcej czasu spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, co sprawia, że powietrze staje się suche. Ma to negatywny wpływ na cerę, która jest niedostatecznie nawilżona i łatwo ulega przesuszeniu. W przypadku skóry atopowej wywołuje to uporczywy świąd, a rozdrapywanie ran prowadzi do nasilenia się objawów.
Silne swędzenie pojawia się również w wyniku pocenia się ciała wywołanego przez nadmierne ogrzanie organizmu, będące skutkiem noszenia w tym okresie ciepłych ubrań. Niekorzystne są również alergeny roztoczy kurzu, które w wyniku mniej intensywnego wietrzenia mieszkania, unoszą się w powietrzu, zaostrzając zmiany skórne.
Jakie kosmetyki stosować?
W pielęgnacji skóry atopowej zimą istotną rolę odgrywa regularne stosowanie odpowiednich preparatów do tego typu cery. W tym wypadku nie należy sięgać po popularne produkty hipoalergiczne, gdyż nie przyniosą one pożądanych efektów, a w niektórych przypadkach mogą wywołać bardziej rozległe podrażnienia.
Dermokosmetyki przeznaczone do skóry atopowej nawilżają skórę, odżywiają ją oraz łagodzą swędzenie. Redukują także zaczerwienienia oraz szorstkość cery. Zimą należy je stosować co najmniej dwa razy w ciągu dnia, pamiętając o tym, aby nie wychodzić na zewnątrz tuż po aplikacji preparatu.
Duże znaczenie ma również regularne natłuszczanie cery kremem przeznaczonym do pielęgnacji skóry atopowej np. https://www.apo-discounter.pl/marki-kosmetykow-aderma-c-768_1086.html. Należy to zrobić zwłaszcza w sytuacji, gdy czujemy silne swędzenie, gdyż redukuje on objawy świądu. Warto tego dokonać również przed wyjściem na zewnątrz i po powrocie do domu, gdyż wahania temperatur sprzyjają wysuszaniu naskórka.
Istotne kwestie ubioru
Pielęgnacja skóry atopowej zimą opiera się również na odpowiednim ubiorze. Nie wskazane jest przegrzewanie ciała. Dlatego warto ubierać się na tak zwaną cebulkę, wybierając przy tym odzież gładką i bawełnianą, która nie akumuluje ciepła. Zrezygnować należy z ubrań wełnianych oraz szorstkich, gdyż ocierając się o skórę, ranią ją i w ten sposób przyczyniają się do powstawania krostek.
Warto również zakupić specjalną kołdrę oraz pościel przeznaczoną dla alergików, która będzie przydatna w trakcie chłodniejszych, zimowych nocy. Zatrzyma ona roztocza oraz pozwali na swobodny przepływ powietrza oraz potu.
Odpowiednie odżywianie
Ważną rolę odgrywa również właściwa dieta bogata w ryby morskie, nasiona słonecznika i dyni, olej z wiesiołka, oliwę oraz inne produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Wspomagają one nawilżanie skóry od wewnątrz. Istotne jest również regularne przyjmowanie dużej ilości płynów.
Warto również regularnie wietrzyć mieszkanie - co najmniej dwa razy w ciągu dnia po 20 minut, a sprzątanie wykonywać tylko na mokro. Zapobiega to unoszeniu się kurzu i uniemożliwia rozwój roztoczy, które zwiększają wypryski na cerze.
Pielęgnacja skóry atopowej zimą obejmuje wiele zróżnicowanych czynności. Ich przestrzeganie przynosi jej jednak ukojenie, zwiększa komfort oraz sprawia, że kontrola nieprzyjemnych objawów jest możliwa.

Komentarze