Facebook Zszywka.pl RSS

Poleć Znajomym

Pielęgnacja suchej skóry twarzy - jakich kosmetyków używać, aby optymalnie nawilżyć skórę?

  |   Redakcja

Charakterystyka skóry suchej

 

Sucha skóra powstaje, kiedy praca gruczołów łojowych - znajdujących się na jej powierzchni - zostaje zaburzona i gdy ilość naturalnie nawilżającego sebum jest niewystarczająca. Cera niemal całkowicie pozbawiona łoju jest spierzchnięta, szorstka i nierówna. Silnie się łuszczy i jest bardzo skłonna do podrażnień, zaczerwienień i pękania naczynek. Niejednokrotnie tym objawom towarzyszy nieprzyjemne uczucie pieczenia, szczypania oraz swędzenia.

 

Przesuszona skóra staje się bardzo wrażliwa i intensywnie reaguje na różnego typu bodźce. Należy bardzo uważać, bo nawet takie czynniki, jak pikantne przyprawy czy zmienna temperatura powietrza, mogą wywołać na jej powierzchni podrażnienia. Ponadto skóra sucha bardzo często staje się alergiczna i źle reaguje na kontakt z wieloma preparatami.

 

Wielość problemów skóry pozbawionej nawilżającego sebum sprawia, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji łączącej delikatne działania z łagodnymi kosmetykami.

 

Pielęgnacja skóry suchej

 

Pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się nawet na kilkukrotnym stosowaniu w ciągu dnia kremów nawilżających. Najlepszy preparat tego typu musi w swoim składzie zawierać przynajmniej kilka składników zwanych naukowo humektantami.

Humektanty są to związki o silnych właściwościach higroskopijnych. Oznacza to, że w doskonały sposób pobierają wodę z otoczenia i skutecznie zatrzymują ją w głębokich warstwach skóry. Dzięki nim w naskórku może wytworzyć się zapas wody, który z czasem nie tylko wyrówna jej niezbędny poziom, ale także zapobiegnie w przyszłości niedoborowi wilgoci. Ponadto warto tu także wspomnieć, że humektanty działają nawilżająco na sam preparat, w którym występują i zapobiegają jego wysychaniu.

 

Do grupy humektantów zalicza się:

  • kwas hialuronowy,

  • glicerynę,

  • alantoinę,

  • mocznik,

  • aminokwasy,

  • mleczany,

  • glikole,

  • pentanol (witaminę B5).

 

Innym ważnym składnikiem kremów nawilżających do skóry suchej powinien być filtr UV. Jak powszechnie wiadomo - promieniowanie ultrafioletowe jest dla naszej cery bardzo szkodliwe. Nie tylko powoduje jej odwodnienie, ale także stanowi bezpośrednią przyczynę fotostarzenia się skóry, nie wspominając już o wywoływaniu przebarwień i ciężkich chorób. Filtr przeciwsłoneczny zawarty w kremach nawilżających ochroni odwodnioną skórę i pozwala zminimalizować szkodliwy wpływ promieniowania UV.

Bardzo sucha skóra wymaga stosowania tłustych kremów o silnych właściwościach nawilżających. Jednak należy przy tym pamiętać, że powinny być to preparaty o stosunkowo lekkiej formule, które zanadto nie obciążą i tak już umęczonej cery.

 

Podsumowując, dobry krem do suchej skóry musi zawierać w swoim składzie przynajmniej kilka składników z grupy humektantów, które nie tylko uzupełnią zapas wilgoci, ale także wzmocnią naturalną barierę hydrolipidową. Oprócz tego kosmetyki do suchej skóry twarzy powinny być wzbogacone o filtr przeciwsłoneczny, który będzie niwelował szkodliwy wpływ promieniowania UV. Ostatnią ważną cechą takich preparatów jest ich lekka konsystencja, która nie pozostawi na skórze tłustej i trudnej do wchłonięcia mazistej warstwy. Okazuje się, że to właśnie lekkie kremy nawilżające są najbardziej skuteczne w pielęgnacji suchej skóry twarzy.

 

Jeśli szukasz więcej informacji na temat kremów nawilżających do bardzo suchej skóry, znajdziesz je na stronie internetowej: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx.

 

Komentarze

Do góry