Facebook Zszywka.pl RSS

Poleć Znajomym

Smoky eyes – jak uzyskać efekt przydymionego oka?

  |   Redakcja

Smoky eyes to typ makijażu oka, który od paru lat jest niezwykle popularny ze względu na swój zjawiskowy efekt. Jest to również jeden z najpopularniejszych make-upów wieczorowych, który sprawdza się w zestawieniu z każdym kolorem tęczówki przy wykonaniu z wykorzystaniem neutralnych odcieni, jak choćby szarości. Jak wykonać taki makijaż w domu? Podpowiadamy, jak po kroku stworzyć efekt smoky eye i jak dobrać odcienie cieni do powiek do koloru oczu.

 

 

Niektóre makijaże nigdy nie wychodzą z mody — zmieniają jedynie swoją formę. Przykładem może być choćby nieśmiertelna kreska na powiekach, która co sezon zmienia swoją formę, od bardziej graficznej po rozmytą, czy właśnie smoky eyes, który jest uwielbiany za swoją uniwersalność przez kobiety na całym świecie. To make-up, który w delikatniejszej formie sprawdza się nawet na co dzień — z kolei w wariancie wieczorowym daje prawdziwy efekt „wow”.

 

Smoky eyes —  czego potrzebujesz do jego wykonania?


Podstawą smoky eyes są odpowiednio dobrane i nałożone cienie. Bazę makijażu możesz wykonać również z wykorzystaniem kredki, choć w takim wypadku musisz zwrócić większą uwagę na równomierne rozprowadzenie kosmetyku, który może pozostawiać grudki. Jeśli zależy ci na mocniejszym efekcie, kredka lub kremowe formuły cieni do powiek będą idealne. Lżejszy zagwarantują cienie sypkie lub wypiekane,  chętnie wybierane zwłaszcza w przypadku dziennego makijażu.

Przy wykonywaniu smoky eyes możesz również wykonać kreskę.  Makijaż smoky, który ją uwzględnia, lepiej podkreśla kształt oka i czyni efekt bardziej wyrazistym. Do jej wykonania najlepiej użyć eyelinera w płynie — kredka do oczu czy kajal mogą zniszczyć efekt osiągnięty z wykorzystaniem cienia, rozmazując go i ścierając.

I wreszcie ostatni element, czyli tuszowanie rzęs. Przy smoky eyes powinny być one wyraźnie wytuszowane, rozdzielone i możliwie najdłuższe. Wybierając pogrubiający tusz do rzęs, można oszczędzić sobie robienia kreski. Jeśli zależy ci na jeszcze bardziej wyrazistym efekcie, możesz dokleić sztuczne rzęsy. W takim wypadku warto dodać cienką kreskę przy linii rzęs, aby optycznie je zagęścić, ujednolicając efekt.

 

Smokey eyes – zawsze czarny? Dobór odcienia


Klasyczne smoky eyes wykonuje się z zastosowaniem czarnego cienia. Taki makijaż gwarantuje powłóczyste, wyraziste spojrzenie i pasuje do każdych oczu. Jeśli jednak chcesz maksymalnie wydobyć kolor tęczówki, możesz wypróbować inne barwy. Dla niebieskich oczu sprawdzą się odcienie brązowawe i popielate, dla zielonych — wpadające w fiolet, a dla brązowych — grafitowe, niebieskawe czy wpadające w granat.

 

Przydymione oko — jakich błędów nie popełniać przy jego wykonywaniu?


Wiesz już, czego potrzebujesz, aby wykonać smoky eyes. Warto jednak zdać sobie również sprawę z tego, jakie błędy są najczęściej popełniane w przypadku tego make-upu i jak ich uniknąć.

 

#1 Kredka wewnątrz oka
Smoky eyes mogą optycznie pomniejszyć oczy, a nałożenie kredki do oczu na wewnętrznej części powieki jeszcze spotęguje ten efekt. Dlatego, jeśli masz małe oczy, lepiej rozetrzeć linię na dolnej powiece, a nie wyrysowywać ją na linii wodnej oka.

 

#2 Brak połączenia cieniowania górnego z dolnym
W smoky eyes oko powinno mieć oprawę z cienia – a jeśli położysz cień na górnej i na dolnej   powiece bez połączenia, nie uzyskasz tego efektu. Cieniowanie powinno obejmować także przestrzeń wokół zewnętrznego kącika oka.

 

#3 Zbyt wysoko przeciągnięte cieniowanie
Rozcierając cień, pamiętaj o tym, by nie przeciągać go zbyt wysoko w kierunku łuku brwiowego. Może to stworzyć wrażenie niedopracowania.

 

#4 Używanie jednego cienia
Przy makijażu smoky eyes powinno się używać trzech odcieni – ciemnego, przejściowego i jasnego. Jeśli twój rozstaw oczu jest dość wąski, na wewnętrznej części powieki wykorzystaj najjaśniejszy cień, a na zewnętrznej — nieco ciemniejszy. Jeśli masz szeroki rozstaw oczu, najjaśniejszy cień wykorzystaj na środku powieki.

 

Dobrze stworzone smoky eyes mogą dać niesamowity efekt. Zaopatrz się w potrzebne przybory i spróbuj się tak pomalować!

Komentarze

Do góry