Facebook Zszywka.pl RSS

Poleć Znajomym

Jak składać ubrania, żeby się nie pogniotły?

  |   Redakcja / sponsorowany

Przed włożeniem odzieży do szafy najlepiej jest ją wyprasować, używając do tego klasycznego żelazka bądź nowoczesnej parownicy czy stacji do parowania. Ubrania takie jak: sukienki, garnitury czy eleganckie koszule najlepiej umieścić na wieszakach dostosowanych do określonej rzeczy, np.: z klipsami – do spódnic czy z przewieszeniem – do spodni. Z kolei koszulki i koszule mogą leżeć na półce. Jednak, gdy pakujemy się do walizki, nasza odzież nie ma możliwości swobodnie wisieć na wieszakach i może się pomiąć. Dobrze jest wiedzieć jak składać koszulki, żeby się nie gniotły.

 

Klasyczne bawełniane koszulki można składać w walizce na dwa sposoby – w kostkę lub w rulon. Bawełna to materiał, który nie jest bardzo podatny na odgniecenia, dlatego świetnie sprawdza się jako element podróżnej garderoby. 

 

Jak złożyć koszulkę w rulon?

 

Koszulkę wystarczy rozłożyć frontem do dołu i dokładnie wygładzić rękami, aby nie tworzyły się zagniecenia. Jeden bok należy złożyć do środka, w taki sposób, aby jego zagięcie wypadło tuż obok dekoltu i tworzyło jedną linię. Następnie trzeba delikatnie odchylić rękaw wzdłuż szwu na zewnątrz i powtórzyć to samo na drugą stronę. Dół koszulki należy zgiąć do góry, by sięgał on trochę poniżej wycięcia dekoltu, a następnie zwinąć, zaczynając od dołu, aby brzegi ubrania były idealnie równe. 

 

Jak złożyć koszulkę w kostkę?

 

Aby złożyć koszulkę w kostkę, należy postępować identycznie, jak w przypadku składania ubrania w rulon. Jedynie zamiast zwijania koszulki od dołu, trzeba jej dół złożyć jeszcze dwa razy do góry, tak aby zgięcie było mniej więcej na wysokości ⅓ tkaniny. Aby koszulka nie pogniotła się w torbie podróżnej, trzeba układać ją dekoltem skierowanym na dół.

 

Jak składać koszulki z długim rękawem w torbie podróżnej?

 

Koszulki z długim rękawem można błyskawicznie złożyć w zaledwie kilka sekund. Przed rozpoczęciem składania ubrania należy rozłożyć je gładka na płaskiej powierzchni i wyobrazić sobie dwie linie: poziomą na środku koszulki oraz pionową, mniej więcej, w ⅓ szerokości ubrania, a następnie 3 punkty: 1: w miejscu, gdzie linie się przecinają, 2: w dolnej części pionowej linii, 3: obok dekoltu na pionowej linii. Następnie koszulę należy chwycić w punkcie pierwszym i drugim, a potem przełożyć z drugiego punktu do trzeciego (pamiętając, aby pierwsza ręka wciąż nieruchomo trzymała materiał w punkcie pierwszym). Teraz koszulkę trzeba energicznym ruchem podnieść do góry, otrzepać i położyć na płaskiej powierzchni, a następnie złożyć ją jeszcze na pół. 

 

Ręczna parownica parowa

 

O ile wielkość bagażu nam na to pozwala, w podróż warto ze sobą zabrać ręczną parownicę parową. Urządzenie szybko i wygodnie wygładzi ubrania, zwłaszcza gdy nie zostały starannie złożone i wymagają wyprasowania. Parownicy można używać również w pionie, dlatego nie ma potrzeby stosowania, zajmującej dużo miejsca, deski do prasowania.

Komentarze

Do góry