Styl rustykalny – zasady aranżacji wnętrza
Wyróżnikiem stylu rustykalnego w aranżacji wnętrz jest zastosowanie naturalnych materiałów. Drewniane meble świetnie komponować się będą z dodatkami z kutego żelaza, miedzi, gliny czy wikliny. Podłoga z litych desek, płytek ceramicznych bądź naturalnego kamienia stworzy piękne połączenie z lekko kremowymi ścianami o zachowanej fakturze tynku. Świetnym pomysłem jest także ozdobienie ścian detalami z kamienia, cegły lub drewna. Ideałem byłoby wyeksponowanie starych belek stropowych, jednak nie każdy dom posiada takie elementy konstrukcyjne. W oknach warto powiesić lniane lub bawełniane zasłonki, które dodatkowo podkreślą sielankową atmosferę wnętrza. Wyjątkowy nastrój w rustykalnej kuchni budujemy również za pośrednictwem łagodnej kolorystyki inspirowanej naturą. Świetnie sprawdzi się tu biel, rozbielony błękit, zieleń, odcienie szarości bądź jesienne brązy i rudości. Urządzając wnętrze, warto zwrócić także uwagę na dekoracje. Zamiast wymyślnych obrazów, grafik i zdobionych paneli, w kuchni rustykalnej rolę ozdoby pełnią stojące na blatach ceramiczne pojemniki, wiszące na ścianach garnki i rondle, stojące na otwartych półkach wzorzyste kubeczki i talerze, czy też zwisające z okapu suszone zioła i warkocze czosnku.
Wygodna kuchnia
Kuchnia rustykalna to jednak nie tylko efektowny wygląd - to także wygoda i funkcjonalność. Sprzęty często przez nas używane umieścić możemy na wyciągnięcie ręki; te mniej potrzebne znajdą swoje miejsce w licznych szafkach kuchennych. Meble do kuchni rustykalnej zdecydowanie powinny być drewniane. Możemy jednak pokusić się o wzbogacenie wystroju o elementy z innych surowców. Wspaniałym pomysłem jest zastosowanie kamiennego blatu kuchennego - każda gospodyni domowa doceni jego trwałość i odporność na zabrudzenia. Świetnie wyglądać będą także ceramiczne kafelki, które należy jednak odpowiednio zabezpieczyć i wyrównać, by mogły pełnić rolę blatu kuchennego. Ciekawym rozwiązaniem będzie zestawienie zamkniętych drzwiczkami szafek stojących z otwartymi szafkami wiszącymi. Zawartość półek na ścianach będzie widoczna na pierwszy rzut oka, co przy zachowaniu porządku, stanowić będzie dodatkową dekorację.
Nietypowe meble
W kuchni rustykalnej sprawdzi się nie tylko standardowe wyposażenie kuchni: szafki stojące oraz wiszące, stół oraz krzesła. O charakterze wnętrza decydują niebanalne dodatki, a wśród nich zapomniane już niemal meble. Stolik kuchenny z szufladami, ustawiony pod oknem lub przesuwany dzięki małym kółeczkom, to mebel nie tylko piękny, zabytkowy, ale także bardzo praktyczny. Drążek do wieszania chochli to detal, który ma ogromne znaczenie dekoracyjne; kredens na odświętną zastawę pozwoli bezpiecznie przechowywać najcenniejszą porcelanę.
Wybierając meble do kuchni rustykalnej, koniecznie należy postawić na drewno, kamień oraz płytki ceramiczne. Dopełnieniem standardowego kompletu szafek mogą być zabytkowe stoliki, kredensy i półki. Warto poszukać niepowtarzalnych dodatków, które zamienią naszą kuchnię w idealną, wygodną i piękną przestrzeń.

Komentarze