Naturalnie
Decydując się na pierwszą metodę - naturalną - musisz bezbłędnie umieć określić, kiedy występuje owulacja. Jest to dość trudne, wymaga wiedzy, systematyczności, samodyscypliny i czasu. Wyznaczyć jajeczkowanie możemy na kilka sposobów: prowadząc kalendarzyk, monitorując temperaturę ciała (metoda termiczna), czy obserwując śluz szyjkowy (metoda Billingsów). Możesz stosować wszystkie trzy metody antykoncepcji naraz (metoda objawowo-termiczna). Podobno, jej skuteczność, pod warunkiem bardzo systematycznego, skrupulatnego stosowania, bywa porównywalna z metodami hormonalnymi. Niewątpliwą jej zaletą jest bardzo niski koszt oraz fakt, że nie ingeruje w żaden sposób w organizm kobiety.
Metody mechaniczne i farmakologiczne
Powszechnie znaną, stosowaną i najbardziej dostępną metodą mechaniczną, jest prezerwatywa. Do metod mechanicznych zaliczamy też środki plemnikobójcze, których działanie polega na osłabieniu ruchliwości plemników, uniemożliwiając w ten sposób zapłodnienie komórki jajowej. Metodą mechaniczną, jest też wkładka zakładana do jamy macicy - tradycyjna spirala. Jej działanie ma charakter miejscowy, zmniejszający radykalnie ruchliwość plemników. Wkładka powoduje, że w macicy przez cały czas jej działania utrzymuje się jałowy stan zapalny, uniemożliwiając zapłodnienie komórki jajowej bądź zagnieżdżenie się zapłonnego jajeczka. Jest to metoda o wysokiej skuteczności.
Metody antykoncepcyjne, hormonalne, opierają się na ingerencji w cykl miesiączkowy kobiety. Wciąż najpopularniejsza jest doustna dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna. Metoda ta wymaga od kobiety dyscypliny - codziennie musisz pamiętać o połknięciu tabletki. Gdy zdarzy ci się zapomnieć, skuteczność antykoncepcyjna jest osłabiona. Działające w podobny sposób, różniące się sposobem i miejscem wchłaniania hormonów są plastry antykoncepcyjne (naklejane na skórę, raz w tygodniu, przez 3 tygodnie) lub pierścień (krążek) uwalniający hormony (umieszczany w pochwie – 1 raz na 3 tygodnie).
Jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna, tzw. mini-pigułka zawierająca jeden hormon, blokujący owulację, przewidziana jest dla kobiet bardzo młodych i karmiących matek. Hormon można również podać domięśniowo. Zastrzyk należy wykonać raz na kwartał. Jego działanie antykoncepcyjne jest jednak długotrwałe. Bywa, że płodność wraca dopiero po 10 cyklach od ostatniej iniekcji.
Nowe metody
Od kilku lat, na rynku dostępne są długoterminowe systemy antykoncepcyjne, w postaci unowocześnionej wkładki wewnątrzmacicznej. Jej działanie ma charakter miejscowy, polega na uwalnianiu hormonu zagęszczającego śluz szyjkowy i osłabiającego aktywność plemników. Może być stosowana w zasadzie przez wszystkie kobiety, także te, które jeszcze nie rodziły oraz karmiące matki. Jej działanie przewidziane jest na 3 do 5 lat. Płodność wraca od razu po usunięciu systemu. Zupełną nowością jest wszczepiany pod skórę implant, uwalniający hormon hamujący owulację. Okres działania wynosi 3 lata, po czym można wszczepić następny na kolejne 3 lata. Po usunięciu implantu płodność wraca praktycznie od razu. Metoda ta może być stosowana przez wszystkie kobiety. Niewątpliwą zaletą długoterminowej antykoncepcji hormonalnej jest komfort, wynikający z faktu, że zakładasz raz, i możesz zapomnieć na kilka lat.

Komentarze