cekin.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zdrowiu.

Zdrowie

Jak spożywać imbir?

Jak spożywać imbir?

Imbir to z żadnym innym nie do pomylenia, aromatyczny korzeń, który przez wieki służył jako niezastąpiona przyprawa w kuchniach na całym świecie. Ale imbir to nie tylko wyjątkowy smak. To także prawdziwa skarbnica zdrowia, której działanie potwierdzone jest przez naukowców. Jeśli zastanawiacie się Państwo, jak spożywać imbir, na co zwracać uwagę i czy imbir można spożywać na co dzień – jesteście w odpowiednim miejscu. Ten artykuł jest dla Was!

Właściwości zdrowotne spożywania imbiru

Imbir (Zingiber officinale) znany jest przede wszystkim za swoje właściwości przeciwwymiotne. To wymierny efekt działania gingerolu – substancji, której imbir zawdzięcza swój charakterystyczny zapach i smak. Gingerol działa jednak nie tylko na przewód pokarmowy. To potężny antyoksydant, który neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki przed niszczącym działaniem stresu oksydacyjnego.

Ale to nie koniec prozdrowotnych właściwości imbiru. Jego spożywanie ma również pozytywny wpływ na układ krążenia, dzięki czemu zaleca się go osobom z wysokim ciśnieniem tętniczym czy zwiększonym ryzykiem chorób serca. Dodatkowo, korzeń ten jest pomocny również dla osób zmagających się z dolegliwościami układu oddechowego – łagodzi kaszel i ułatwia oddychanie.

Różne formy spożywania imbiru

Sposobów spożywania imbiru jest prawie tyle, ilu kucharzy na świecie. Tradycyjne wschodnie kuchnie, od wieków korzystające z dobrodziejstw tego korzenia, dają nam pełne spektrum pomysłów na to, jak włączyć imbir do swojej diety. Istnieją jednak trzy podstawowe formy spożycia imbiru, które – niezależnie od dania – zawsze przyniosą korzyści zdrowotne.

  • Surowy imbir. Jest najbardziej naturalną formą spożycia imbiru. Wystarczy obrać korzeń i drobno pokroić lub zetrzeć na tarce, a następnie dodawać do potraw.
  • Sproszkowany imbir. Proszek z imbiru ma intensywny, gorzkawy smak i bardzo dobrze komponuje się z różnymi potrawami. Można go dodawać do herbat, smoothie, a nawet deserów.
  • Syrop z imbiru. Syrop z imbiru to koncentrowana esencja, która stanowi doskonały dodatek do napojów, koktajli czy deserów. Jest łatwo przyswajalny i szybko przynosi efekty.

Porady dotyczące dodawania imbiru do codziennej diety

Dodawanie imbiru do codziennej diety nie jest trudne, ale wymaga nieco kreatywności. Najlepiej zacząć od małych ilości, stopniowo zwiększając ich wielkość. Imbir najlepiej podać na surowo, np. do sałatek, dań jednogarnkowych, do pieczonych warzyw czy jako dodatek do koktajli. Można także przygotować syrop z imbiru – doskonały do herbaty czy jako składnik domowej lemoniady.

„Aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi płynącymi z imbiru, niełatwo przesadzić z jego ilością. Dla większości osób, jedzenie do 4 gramów imbiru dziennie jest bezpieczne i skuteczne.”

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści zdrowotnych, spożywanie imbiru może wywołać niepożądane skutki uboczne, zwłaszcza jeśli spożywa się go w zbyt dużych ilościach. Do najczęściej spotykanych należy zgaga, biegunka i podrażnienie jamy ustnej.

Osoby z wrzodami żołądka czy cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy, powinny unikać spożywania imbiru. Tak samo jak osoby stosujące leki przeciwkrzepliwe – imbir może bowiem zwiększyć ryzyko krwawienia.

Wszelkie wątpliwości co do sposobu i ilości spożywanego imbiru, warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Udostępnij

O autorze

Cekin.pl to redakcja skupiona na fascynujących obszarach mody, urody, dodatków, zdrowia i poradnictwa. Nasz zespół entuzjastycznie eksploruje świat najnowszych trendów modowych, dostarczając czytelnikom inspirujące artykuły, porady dotyczące stylizacji oraz recenzje najgorętszych dodatków na rynku.